Minimalist Pitch Deck 7
Γενικά

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ στο πρόγραμμα διάχυσης Εtwinning: A magical journey through European cultures

Με χαρά θα θέλαμε να σας προσκαλέσουμε να τιμήσετε με την παρουσία σας μια ειδική εκδήλωση που διοργανώνουμε στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning με θέμα «A magical journey through European cultures»  στις 9/4/2024, 11.00΄- 14.00΄ στο «Ίδρυμα Ζαφείρη» στο Άστρος, και στις 10/04/2024    Στο πρόγραμμα αυτό, που συνεχίζετε για 2η χρονιά, συμμετέχουν όλα τα Γυμνάσια και τα Γενικά Λύκεια της Κυνουρίας, το 1ο Πρότυπο Γυμνάσιο Ιλίου Αττικής και το Collège William Henri Classen από το Ailly-sur-Noye της Αμιένης της Γαλλίας. Την εκδήλωση θα παρακολουθήσουν διαδικτυακά εκτός του σχολείου της Γαλλίας και τα σχολεία  το Colegio Santo Tomás de Aquino Inca από την  Μαγιόρκα της Ισπανίας και  το Școala Gimnazială Nr 30 από την Τιμισοάρα της Ρουμανίας , με τα οποία συνεργαζόμαστε στο πρόγραμμα eTwinning.

Στις 10/04/2024 μαζί με τους Γάλλους μαθητές και εκπαιδευτικούς που θα παρευρεθούν στο Άστρος για την εκδήλωση, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί όλων των Γυμνασίων και Γενικών Λυκείων της Κυνουρίας που υλοποιούν το πρόγραμμα Etwinning , θα πραγματοποιήσουν επίσκεψη στις Μυκήνες και στο Ναύπλιο .

Η εκδήλωση αυτή έχει ως στόχο τη Διάσωση και Διατήρηση της άυλης, πολιτιστικής, ευρωπαϊκής κληρονομιάς (όπως οι γλώσσες και οι διάλεκτοι που αντιμετωπίζουν εξαφάνιση, οι λαϊκοί χοροί, τα τεχνουργήματα, τα κειμήλια, η παραδοσιακή ενδυμασία, οι θρησκευτικές γιορτές και η αρχιτεκτονική), η Πολιτιστική ανταλλαγή, η Ιστορική έρευνα, οι Ψηφιακές δεξιότητες, οι Γλωσσικές δεξιότητες, η Περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση, η συνειδητοποίηση της  Παγκόσμιας ιθαγένειας.